Старий Заповіт Січеслова, Літопис руський

На модерации Отложенный

Січове співтовариство починає читати Січеслов. Нижче пропонується фрагмент з Старого Заповіту Січеслова. Сподіваюсь на участь в обговоренні цього фрагменту, щоб потім перейти до наступних.

Адміністратор Січового співтовариства.

ЛІТОПИС РУСЬКИЙ[1]

Відібране для Січеслова[2]

Повість минулих літ Нестора, чорноризця Феодосієвого монастиря Печерського, звідки пішла Руська[3] земля, і хто в ній почав спершу княжити, і як Руська земля постала.

.....

По довгих же часах сіли слов’яни по Дунаєві, де єсть нині Угорська земля і Болгарська. Од тих слов’ян розійшлися вони по Землі і прозвалися іменами своїми,— [од того], де сіли, на котрому місці. Ті, що, прийшовши, сіли по ріці на ймення Морава, і прозвалися моравами, а другі чехами назвалися. А се — ті самі слов’яни: білі хорвати, серби і хорутани. Коли ж волохи найшли на слов’ян на дунайських, і осіли між них, і чинили їм насильство, то слов’яни ті, прийшовши, сіли на Віслі і прозвалися ляхами. А від тих ляхів [пішли одні, що] прозвалися поляками, другі ляхи [прозвалися] лютичами, інші — мазовшанами, ще інші — поморянами[4].

Так само й ті ж слов’яни, прийшовши, сіли по Дніпру і назвалися полянами, а інші — деревлянами, бо осіли в лісах; а другі сіли межи Прип’яттю[5] і Двіною і назвалися дреговичами; а інші сіли на Двіні і назвалися полочанами — од річки, яка впадає в Двіну і має назву Полота; од сеї [річки] вони прозвалися полочанами. Слов’яни ж, [що] сіли довкола озера Ільменя, прозвалися своїм іменем — [словенами]; і зробили вони город, і назвали його Новгородом. А другі ж сіли на Десні, і по Сейму, і по Сулі і назвалися сіверянами.

....

Коли ж поляни жили особно | по горах сих [київських], то була тут путь із Варягів у Греки[6], а із Греків [у Варяги]: по Дніпру, а у верхів’ї Дніпра — волок до [ріки] Ловоті, а по Ловоті [можна] увійти в Ільмень, озеро велике. Із цього ж озера витікає Волхов і впадає в озеро велике Нево, а устя того озера входить у море Варязьке. І по тому морю [можна] дійти до самого Риму, а од Риму прийти по тому ж морю до Цесарограда, а від Цесарограда прийти в Понт-море, у яке впадає Дніпро-ріка.

Дніпро ж витікає з Оковського лісу і плине на південь, а Двіна із того самого лісу вибігає і йде на північ, і входить у море Варязьке. Із того ж лісу витікає Волга на схід і вливається сімдесятьма гирлами в море Хвалійське. Тому-то із Русі можна йти по Волзі в Болгари і в Хваліси, і на схід дійти в уділ Симів, а по Двіні — у Варяги, а з Варягів — і до Риму, од Риму ж — і до племені Хамового. А Дніпро впадає в Понтійське море трьома гирлами; море це зовуть Руським[7]. Побіля нього ж учив святий апостол Андрій, брат Петрів



[1] Так його називають. Акцентується увага на історії русі. Приглядімося до цього явища – «русь»? (Тут і далі зауваження упорядника)

[2] Текст узято з Інтернету. Переклад зроблено Л.Махновцем. Зауваження перекладача випущено.

[3] Руська, значить належала русі.

[4] Літописець підкреслює змінність назв племен і народів.

[5] Прип’ять – географічний «водорозділ» міграції слов’ян. Пригляньмось уважно до цього. Прип’ять відділила сучасних українців, Україну від Верхніх Земель.

[6] Звернемо увагу: пролягав він цей шлях по річках, в основному по Дніпру і через теперішнє Чорне море, а тоді його називали ще й руським, мабуть, воно належало русі чи то русь там панувала. Хто вона?

[7] Понтійське, а зовуть руським: русь на ньому панувала – річкові пірати, як пізніше й українські козаки.