БУКОВИНСЬКИЙ КУРІНЬ
ПЕРЕДНЄ СЛОВО (Аркадій Жуковський)
СЛОВО ВІД АВТОРІВ
БУКОВИНСЬКИЙ КУРІНЬ ДІЄВОЇ АРМІЇ УНР
Формування Куреня. Буковинський Курінь на Великій Україні. Перші бої. Бій за станцію Вапнярка та Крижопіль. Доля курінних Буковинського Куреня. Останні бої. Брати Кантеміри. Святослав Лакуста: "Дума про двох братів Кантемірів". Стрільці та старшини Буковинського Куреня 1918-1919 рр.
БУКОВИНСЬКИЙ КУРІНЬ: 1941 РІК
Передумови постання Буковинського Куреня 1941 р. Поновна румунська окупація Буковини. Початок формування добровольчих груп. Формування Буковинського Куреня — похідної групи ОУН. На зов Києва. Буковинський Курінь у Києві. Структури Буковинського Куреня на Східній Україні. Буковинці в лавах Південної похідної групи ОУН. Список учасників Буковинського Куреня та Південної та похідної групи ОУН 1941 року.
ПІСЛЯ РОЗГРОМУ КУРЕНЯ
Під чужими прапорами.
Schutzmannschaft Batailon-115 /Київський період/. Білорусія: короткі штрихи до воєнного портрета. Батальйон на білоруській землі Білорусія: рік 1943. Останні білоруські операції 115-го батальйону. Білорусія: 118-й батальйон. Курс на захід: Литва, Польща, Прусія. Франція: 2-й Український Батальйон. Похідний журнал майора Віктора Петі. Іноземний Леґіон. Список учасників 115-го, 118-го (1942-44), 62-го, 63-го (1944) батальйонів, 2-го Українського Куреня ім.Т.Шевченка (1944) Французького Резистансу.
У ПОВСТАНСЬКИХ ЛАВАХ
Українське підпілля на Буковині за часів другої румунської окупації Буковинський Курінь В.Лугового. Буковинська Українська Самооборонна Армія (БУСА). Буковинський Курінь УПА. Список учасників Буковинського Куреня В.Лугового (БУСА) та Буковинського Куреня УПА 1944 р.
В ПАМ'ЯТІ ПОКОЛІНЬ
Що писали досі про Буковинський Курінь. Ad memoria. На батьківщині героїв.
ВИКОРИСТАНІ ДЖЕРЕЛА
Комментарии
Вище вже згадувалося, що в липні 1942 р. в Києві на базі однієї з сотень 115-го батальйону було створено нову військову одиницю — 118-й батальйон.
Свої бойові дії проти більшовицьких партизанів батальйон розпочав у липні 1942 р. поблизу сіл Обовищі, Клівіни, Товстий Ліс в районі м.Хабиного, де за півроку перед тим зазнав перших втрат 115-й український батальйон. Спершу сюди було відправлено базову буковинську сотню, яку відразу ж після прибуття на місце було заатаковано партизанами, власне, й не партизанами, а радянськими реґулярними військовими загонами, котрі не встигли відійти
Стрільці 2-ї сотні 118-го батальйону Швець, Чижик, сержант Паламаренко, Аршенчук, Філіпов. 1942 р.
під час німецького наступу. Очевидець згадує: "В них нічого не бракувало, мали все: зброю, харчі, убрання, санітарні частини".21
Зрозуміло, що бої з таким противником були занадто виснажлими для однієї сотні, тому невдовзі їй на допомогу прийшов цілий 118-й батальйон під командуванням майора Шудри. Майор Шудра був досить здібним військовиком, який, однак, в умовах тотального німецького контролю не завжди міг реалізувати свої здібності в воєнних операціях.
Завдавши поразки українському батальйону, більшовицький загін відтягнувся вглиб білоруських лісів. 118-й батальйон спершу було перекинуто в район Чернігова, а на початку 1943 р. відправлено в Білорусію, де після тижневого вишколу в районі Мінська він перейшов на позиції в околицях Ліди. Його сотні розміщувалися в сс.Логойськ, Плещениці, Василішки, Юрачушки.
Прибувши на місце постою у район Логойськ-Плещениці-Василішки, батальйон мав своїм завданням охороняти місцевих жителів від партизанських акцій і підтримувати стабільність в реґіоні. В порозумінні з ними діяли українські батальйони 115-й (командир Дмитренко) і 102-й (командир майор Шурига, старшина української армії ще з 1918 р.), 101-й українсько-білоруський батальйон (командир майор Муравйов), а також російські (РОА), прибалтійські, угорські та білоруські підрозділи. Разом з ними 118-й батальйон виконував свої функції суто на рівні військових операцій, маючи і певні успіхи.
Згодом 118-й батальйон брав участь у протипартизанській операції "Герман" в 1943 р. В радянських джерелах згадується ліквідація стрільцями батальйону партизанського бункера в пущі. Батальйон був учасником і вже згадуваної грудневої акції 1943 р. Тоді по дорозі на вогневі позиції над Німаном стрільці випадково натрапили на відділ партизан, розпочавши стрільбу, підпалили стодолу, в якій перебували партизани. В результаті бою багато більшовиків було вбито, частині вдалося втекти.
Специфіка діяльності 118-го батальйону в Білорусії полягала ще й у тому, що йому доводилося вести боротьбу як з російсько-більшовицькими партизанами, так і з польськими. Вже в перші місяці перебування в Білорусії польські партизани захопили одного стрільця з розвідгрупи. На прочісування лісу було направлено сотню Мелешка, яка, зіткнувшись з польським загоном, вдалася до мобільного маневру з потужним автоматним і мінометним вогнем.