Сколько стоит Крым

На модерации Отложенный

Зарплати, пенсії, дефіцит

 На території Криму проживає близько двох мільйонів жителів.

Станом на кінець 2013 року рівень безробіття на півострові досягав 5,6 %. Це офіційні дані.

Є ще жителі, які не звертаються на так звану державну біржу праці. Середня зарплата на півострові становить близько 2,7 тисяч гривень(9 640 рублів), мінімальна заробітна плата в Україні 1200 гривень. (4 280 рублів)

У Росії дещо інші цифри. Наприклад, середня заробітна плата там близько 20 тисяч рублів (майже 5 тисяч гривень), а мінімальна досягає 12,6 тис рублів (3 528 гривень)

Мінімальна пенсія в Україні  становить близько 950 гривень( 3 390 рублів), в Росії близько 4,5 тисяч рублів .

АЛЕ!!!Вартість продуктів та послуг в Росії в два-три рази вища ніж в Україні.

 

Якщо Крим стане територією Росії, то значить і законодавство на півострові також буде російським.

Щоб підтягнути показники по пенсіях і зарплатах під російські норми, владі РФ доведеться витратити десятки мільярдів лише на соціальні потреби. Відзначимо, в Криму проживає близько 600 тисяч пенсіонерів.

"При самих мінімальних пенсіях - 10 млрд. руб. на рік (2,7 млдр доларів –).

З урахуванням військових пенсіонерів та структури населення - мінімум 70 млрд. рублів (19,4 млдр доларів) на рік треба", - підрахував у своєму виступі Олександр Починок , екс-міністр праці та соцрозвитку РФ.

Також, в Криму близько 200 тисяч осіб працюють в бюджетній сфері, а це ще, за підрахунками експерта, як мінімум 60 млрд рублів. "Самостійно такі витрати Крим не потягне. Півострів глибоко дотаційна територія. Бюджет Криму з моменту незалежності України дотувався на 2/3 з центрального бюджету.

Бюджет Севастополя дотувався на 80%,

90% торговельних зв'язків кримських підприємств зав'язані з материковою частиною України", - розповідає Андрій Новак, економіст.

 Відзначимо, лише цього року на покриття дефіциту бюджету Криму необхідно близько одного мільярда доларів.

Ці гроші потрібно буде знайти в російському федеральному бюджеті.

До слова, згідно з російським пенсійним законодавством більша частина грошей, необхідних для пенсій новоприбулим російським пенсіонерам з Криму, має піти за рахунок коштів працюючого населення Росії.

ЖКГ та зобов'язання

У довгостроковій перспективі на утримання та приведення в порядок півострова Росії знадобиться набагато більше грошей.

 Наприклад, потрібно буде вирішити питання поставок води та електроенергії - поки ці ресурси поставляються з материкової частини України. "У Криму доведеться купувати воду та електроенергію за ринковими тарифами.

Однак, в такому випадку, "комуналка" для побутових споживачів Криму виросте в рази, а для підприємств, які так і не потурбувалися питаннями ефективності використання води та електроенергії, нові ціни будуть означати фактичне банкрутство. Їхня продукція не зможе конкурувати з іншими російськими аналогами, які хлинуть на півострів.

 

Теоретично влада РФ можуть доплачувати різницю між за тарифом та його собівартістю з держбюджету, але це додаткові багатомільйонні витрати. "У Криму немає альтернативи з водопостачання.

Воду все одно доведеться купувати на материковій частині України. Є можливість відмовитися від поставок електроенергії, але це лише теорія, яку на практиці буде непросто реалізувати. Це дорого, складно і довго", - переконаний Олексій Кучеренко.

Втім, влада РФ поспішає заспокоїти населення півострова, пообіцявши побудувати два мости і підводний тунель через Керченську протоку.

Але на будівництво такої складної інженерної споруди знадобиться в кращому випадку три роки. За цей час, більшість підприємств встигне розоритися.

Та й проект сам по собі коштує дорого - за найскромнішими оцінками на його реалізацію потрібно буде близько 3 мільярдів доларів.

 

 Інфраструктура та туризм

На даний момент єдина перспективна галузь для півострова - туризм. Порти в Криму навряд чи можна вважати великими джерелами доходу - ставку на них робити недалекоглядно, зважаючи на невеликі глибини, та й розвивати їх не можна – крізь часто-густо рекреаційні зони.

Теоретично можна поставити на круїзний бізнес. Але хто поїде відпочивати на півострів, де все не спокійно? До того ж розвиток круїзного бізнесу вимагає відповідної інфраструктури, якої поки півострів не має.

Втім, російські чиновники і політики вже пообіцяли зробити з Криму туристичну Мекку, яка дасть можливість жити безбідно двохмільйонному населенню.

Правда, поки пообіцяли лише на словах, ніякими цифрами слова не підкріпили.

А розрахунки показують, що перетворення півострова на туристичний рай потребує мільярдних вливань: потрібно відремонтувати аеропорти, побудувати дороги,  налагодити залізничне сполучення тощо. На все це знадобиться не менше 20 мільярдів доларів.

 " Росіяни не зможуть залучити приватні інвестиції до Криму. Інвестор обережний і консервативний. Хто захоче ризикувати грошима і вкладати в територію з невизначеним юридичним статусом?" - коментує Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру.

На думку Охріменка, Крим може розраховувати лише на гроші з федеральної скарбниці, тобто на російські держінвестиції.

Відзначимо, на приведення в порядок Сочі, де інфраструктура була на порядок сучасніше, ніж у Криму, РФ витратила близько 40 млдр доларів.

За оцінками російських експертів, з урахуванням прямих і непрямих витрат,півострів коштуватиме північному сусідові лише в цьому році близько50 мільярдів доларів.

Чи може дозволити такі витрати Росія?

 

У 2013 році зростання російської економіки практично зупинилося.

 Рік завершився спадом інвестицій і скороченням обсягів промислового виробництва.

При цьому на минулий рік припали величезні витрати на підготовку до Сочинської Олімпіади. Попереду підготовка до Чемпіонату світу з футболу в 2018 році, заявлені великі проекти в нафтогазовій сфері, фінансування соціальних програм і програми переозброєння.

На одне лише переоснащення збройних сил до 2020 року Росія збирається витратити понад 20 трлн рублів.

 Окрім цього не можна скидати з рахунків непрямі збитки, які вже понесла економіка РФ через складну ситуацію в Криму: міжнародні санкції, падіння акцій російських компаній на фондовому ринку, девальвація рубля і тощо. "Економіка Росії погіршується, і буде погіршуватися, тому в такій ситуації Росії доведеться утримувати Крим за рахунок серйозного недофінансування інших своїх територій", - резюмує Андрій Новак.